Rak

Rak razem z koziorożcem i lwem jest jednym z trzech „negatywnych” miesięcy w roku.


W znaku koziorożca rozpoczęło się oblężenie Jerozolimy, w raku przebito ściany Jerozolimy a w lwie doszło do zburzenia dwóch Świętych Świątyń. Kabała uczy nas, że kurs historii jest raczej skutkiem cyklicznych procesów energetycznych, jakie zachodzą w ciągu roku a nie wydarzeń fizycznych. Dlatego patrząc na czas, w którym zachodzi każda chwila historii, możemy ją lepiej zrozumieć.

Znakiem raka rządzi Księżyc. Istnieje siedem ciał niebieskich, które stanowią podstawę kabalistycznej astrologii a mianowicie: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Jowisz, Saturn i Mars. Każda planeta kontroluje dwa znaki zodiaku, z wyłączeniem Słońca, które panuje tylko nad znakiem lwa (Av) i Księżyca, panującego nad rakiem (Tamuz).

Mars kontroluje barana (żywioł ognia) i skorpiona (żywioł wody). Wenus panuje nad bykiem (żywioł ziemi) i wagą (żywioł powietrza). Merkury zarządza bliźniętami (żywioł powietrza) i panną (żywioł ziemi). Jowisz sprawuje władzę nad strzelcem (żywioł ognia) i rybami (żywioł wody). Saturn kontroluje koziorożca (żywioł ziemi) i wodnika (żywioł wody). Księżyc zarządza rakiem (żywioł wody) a Słońce lwem (żywioł ognia).

Z racji tego, że Słońce i Księżyc zarządzają tylko jednym znakiem, w każdym z tych miesięcy tworzy się pewna niezrównoważona sytuacja. Ten brak równowagi powoduje, że krab, będący symbolem miesiąca raka, chodzi na boki a nie do przodu czy do tyłu. Stąd też w miesiącu tym może zacząć tworzyć się rak, będący jedyną chorobą, której nazwa została zaczerpniętą od nazw znaków zodiaku, nie przypadkiem od raka.  

W siedemnasty dzień miesiąca raka Mojżesz zszedł z Góry Synaj z Tablicami Kamiennymi, przynosząc światu siłę i energię nieśmiertelności. Jednakże Izraelici nie czekali cierpliwie na jego zejście i zbudowali sobie Złotego Bożka, którego widok spowodował, że Mojżesz stłukł owe Tablice. Ten moment był znamienny dla dwóch przeciwstawnych energii: siły nieśmiertelności oraz chaosu, cierpienia, depresji i śmierci.

Historyczny fakt zburzenia ścian Jerozolimy i stłuczenie Tablic w siedemnasty dzień raka można uznać za manifestację niekompatybilności pomiędzy potencjałem duchowego naczynia a rzeczywistością Pragnienia Otrzymywania dla własnej korzyści. Jeżeli nie będziemy starać się „kochać naszych bliźnich jak siebie samych”, w istocie będziemy wybierać tego Złotego Bożka, powodując zawalenie się naszych ścian, dając zalążek destrukcji w różnych aspektach naszego życia.

Sartan (ang. rak), w języku aramejskim składa się z dwóch części: Sar- usunąć i oczyścić całą negatywność oraz Tan- chaos, nienawiść, wrogość a także każdy aspekt negatywności. Siła miesiąca raka tkwi w pozbyciu się problemów czy negatywnych sytuacji, które mogą powodować wniknięcie choroby do naszego życia.

Według Księgi Stworzenia Abrahama, miesiąc raka został stworzony przez hebrajskie litery Chet (która stworzyła Tamuz) i Taf (która stworzyła Księżyc). Księżyc rozpoczyna każdy miesiąc księżycowy jako cienki sierp, osiągając swoje największe lśnienie w dzień piętnasty. Po tym czasie światło Księżyca zaczyna blednąć a cykl ten powtarza się w każdym kolejnym miesiącu.

To wyjaśnia, skąd bierze się wielka uczuciowość tego znaku zodiaku. Raki zdają się potrzebować więcej miłości aniżeli jakikolwiek inny znak zodiaku. Blednięcie Księżyca powoduje, że zawsze im czegoś brakuje a to prowadzi do depresji. Lekarstwem na te niskie stany jest dbanie o innych, dzielenie się, kochanie oraz dawanie. Co więcej raki muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, żeby odpuścić przeszłość i patrzeć nie tylko przez pryzmat uczuć i ran. To jedyny sposób dla nich, żeby znalazły prawdziwe szczęście i miłość.

Raki są wielkimi domatorami. Ich motto to: „mój dom jest moją fortecą” i są silnie przywiązane do rodziny i domu. Kochają historię i astrologię- wszystko, co przypomina im o przeszłości. Mają bardzo wrażliwy żołądek, jako że tam objawia się ich napięcie i nierozstrzygnięte trudności emocjonalne.

WSKAZÓWKI DLA MIESIĄCA RAKA


Zalety raka:
 • pełen empatii,
 • świetnie czyta potrzeby i emocje innych osób,
 • nastawiony na rodzinę,
 • posiada dobre wyczucie w interesach,
 • pragnie dzielić się z innymi,
 • ostrożny z pieniędzmi.

Głowna motywacja:
szukanie poczucia bezpieczeństwa

NEGATYWNE STRONY (I JAK JE ZMIENIĆ):


Nosi „maski”, które ukrywają niezwykle cienką skórę i strach przed byciem skrzywdzonym.
Poproś Światło o siłę, żeby otworzyć się na innych. Wiedz, że tajemnica w byciu niezranionym polega na odnalezieniu w sobie odwagi, żeby się tego nie bać.

Miewa nagłe wahania nastrojów, kończące się depresją, która pogrąża także innych ludzi.
Korzeniem ciemnych emocji jest nieustanny dialog mentalny. Kiedy złapiesz się na tym obsesyjnym myśleniu, znajdź sobie coś dobrego do zrobienia. Powiedz komuś, że dobrze wygląda, kup kawę swojemu koledze z biura; chodzi o to, aby dzięki działaniu zapomnieć o swoim strachu.

Niepewny co do swojej przyszłości, znajduje sobie zawsze powód do martwienia.
Ziarenka przyszłości zasiewane są TERAZ. Zaszczep Światło w teraźniejszości poprzez działania, płynące z miłości oraz pewność. Zadaj sobie pytanie, czego się boisz i czym możesz wypełnić tę pustkę. Wyobrażaj sobie to, czego potrzebujesz. Tyle sobie możesz dać- zasługujesz na to.

Skupia się głównie na tym, czego mu w życiu brakuje.
Doceniaj, doceniaj, doceniaj. Za każdym razem, kiedy zaczniesz myśleć, o czymś, czego nie masz, pomyśl o czymś, co już masz. Ćwicz wdzięczność a z czasem nauczysz się od razu zastępować wątpliwości pewnością posiadania.

Ma tendencję do zatrzymywania rzeczy dla siebie, zarówno materialnych, jak i psychologicznych. Boi się otworzyć i ufać ludziom, co sprawia, że staje się przywiązany do osób i poszukuje pocieszenia w rzeczach materialnych.
Paradoksalnie im mocniej się czegoś trzymasz, tym szybciej wyślizguje ci się to z rąk. Prawdziwe poczucie bezpieczeństwa pochodzi od Światła, a nie z fizyczności. Cały czas przypominaj sobie, żeby otworzyć się na Światło.

Wolny w podejmowaniu działania, unika podejmowania ryzyka, pozostaje emocjonalnie związany z przeszłością.
Nie czekaj aż poczujesz się lepiej zanim podejmiesz jakieś działanie – zacznij działać od razu.

Jak polepszyć związek z rakiem:
 • Otwórz przed nim swoje serce.
 • Stwórz atmosferę zaufania, wysłuchaj go i spróbuj go zrozumieć bez oceniania.
 • Nie reaguj na jego złe nastroje.
 • Pomóż mu podejmować ryzyko i pomóż mu się dzielić duchowo i materialnie.

Co daje rakowi spełnienie:
 • pozbycie się strachu,
 • odpuszczenie przeszłości,
 • zyskanie prawdziwej niezależności emocjonalnej,
 • prawdziwa troska (nie wynikająca z tego, żeby czuć się potrzebnym),
 • akceptowanie zmiany,
 • odpuszczenie swojej cynicznej strony.

Księga ZOHAR

Pocket edition
Zohar