Ryby

Ryby są zwieńczeniem astrologicznego cyklu, zapoczątkowanego przez znak barana. Stanowią Centralną Kolumnę znaków żywiołu wody i są kontrolowane przez dwie planety a mianowicie przez Jowisza i Neptuna.


Jowisz kontroluje dwa znaki: ryby i strzelca. Te dwa miesiące, adar i kislew, charakteryzują się wielkimi cudami, które miały miejsce dzięki energii Jowisza. Strzelec jest symbolem cudu Chanuki. Podczas miesiąca ryb doszło natomiast do cudu purymowego za sprawą Ester Mordechaj a także do zjednoczenia się Żydów w Szuszan, Persji. To „bycie razem” oraz wspólne wysiłki bezwarunkowego dzielenia się spowodowały cud, dzięki któremu nie doszło do całkowitej zagłady Izraelitów w Persji pod panowanie Achaszweosza.

Jowisz jest planetą sukcesu, cudów, ekspansji metafizycznego naczynia oraz poszerzeniem naszej duchowej zdolności.

Drugą planetą rządzącą znakiem ryb jest Neptun, który został odkryty w XIX wieku i jest uznawany za planetę, która kontroluje abstrakcyjne; gołym okiem nie jesteśmy w stanie zobaczyć tej planety, tylko za pomocą teleskopu. Zarządza ona intuicją, wyobraźnią, kreatywnością oraz sztuką. Daje nam zdolność widzenia i rozumienia, wykraczającego poza nasze pięć zmysłów. Połączenie tych dwóch planet daje rybom ogromna siłę emocjonalną. Obdarzone najsilniejszą intuicją ze wszystkich znaków, są jednocześnie niezwykle wrażliwe i bezbronne.  To bardzo głębocy ludzie, takież też jest ich zdanie, myśl oraz inspiracja. Są niezwykle uwrażliwieni na innych ludzi, mogą prawdziwie wniknąć w czyjeś serce i rozum i doświadczyć bólu i cierpienia innych osób.

Mają największe zdolności parapsychologiczne oraz związane z odczytywaniem przyszłości. Są utalentowanymi matematykami, fizykami i metafizykami (Albert Einstein). Symbolem ryb są dwie ryby, płynące w odwrotnym kierunku. Ryba płynąca pod prąd reprezentuje silny potencjał tego znaku. Mogą być „rekinami” – charyzmatyczni, silni liderzy z wizją i jasnością co do tego, jak pokierować całym narodem, tak jak Mojżesz, który również był spod tego znaku. Natomiast te ryby, które wolą płynąć z nurtem mogą być bardzo słabymi ludźmi, którzy łatwo odpływają, ulegając uzależniającym wzorcom zachowania.

Znak ryb słynie ze święta Purim. Według mędrców będzie to jedyne święto, które nadal będziemy obchodzić po nadejściu Mesjasza. „Kiedy zaczyna się adar, wnętrze rozpala się radością” jak mówi słynne hebrajskie powiedzenie. A zatem to miesiąc szczęścia, cudów i dziwów. Daje nam możliwość zapanowania umysłu nad materią, pokonania naszych wątpliwości i połączenia się z Światłem.

Miesiąc ryb to jedyny miesiąc, który czasem się powtarza w pojedynczym roku kalendarzowym. Z racji różnicy pomiędzy księżycowym a słonecznym rokiem, mędrcy dodali jeszcze jeden dodatkowy miesiąc hebrajski do roku księżycowego, żeby zrównoważyć te dwa. Mamy zatem miesiąc adar I i miesiąc adar II. Zdarza się 7 razy co 19 lat. Kiedy doświadczamy dwóch miesięcy adar, dostajemy dodatkową porcję tej silnej energii. Ryby stanowią ostatni miesiąc żeński i zajmują szósta pozycję, licząc od wagi i kabalistycznego Nowego Roku. Sześć oznacza Jesod, jaśniejącą emanację, która przekazuje energię Malchutowi (naszemu domowi), także adar daje nam jeszcze więcej potencjału, żeby stać się medium dla wszystkich.

WYZNACZNIK DLA MIESIĄCA RYB


Zalety tego znaku
 • dzielący się,
 • hojny,
 • pokorny,
 • altruistyczny,
 • empatyczny,
 • świetny słuchacz,
 • z talentem artystycznym,
 • intuicyjny,
 • uduchowiony,
 • z wyobraźnią.

Główna motywacja
dzielenie się, zmniejszanie bólu i cierpienia

WYZWANIA (I JAK JE PRZEMIENIĆ):


Podąża za kimś, nie inicjuje.
Dary, którymi zostałeś obdarzony są na kredyt. Nie czekaj, żeby je wykorzystać. Chwytaj możliwości, żeby ujawnić swoje talenty i wielkość. Polegają na tobie ludzie, których nawet jeszcze nie spotkałeś.

Kierowany emocjami a nie logiką, zbyt mocno angażuje się w ból innych osób
Najlepszą rzecz, jaką możesz zrobić dla kogoś, kto jest w potrzebie to podać tej osobie pomocną dłoń, dać się jej wygadać i spytać, co możesz dla niej zrobić. Poza tym każdy musi dokonać jakiejś naprawy w swoim życiu i ty nie możesz tego brać na siebie.

Nie radzi sobie z presją i trudno akceptuje zmianę. Łatwo się poddaje.
Wiedz, że kiedy nachodzi cię chęć, żeby się poddać, to znak, że zaraz odkryje się wielkie Światło.

Nie ma poczucia pilności w myśl przekonania: „Stwórca o to zadba”.
Stwórca pomaga tym, którzy sobie pomagają.

Może być uzależniony od narkotyków, uznania oraz własnego bólu.
Uzależnienie jest właściwie znakiem silnego pragnienia Światła. Jeżeli pragnienie to zostanie przekierowane na dobrą stronę, może potem ci służyć.

Jak polepszyć swoją relację z tym znakiem:
 • Bądź cierpliwy.
 • Odwołuj się do ich emocji. Nie szukaj logicznych wyjaśnień.
 • Zorientuj się na działanie i zachęcając do tego samego.

Co da mu spełnienie:
wyjście poza swoją strefę komfortu i autentyczna troska o innych i o siebie

Księga ZOHAR

Pocket edition
Zohar