Skorpion

Astrologicznym miesiącem skorpiona czy też jak jest on nazywany po hebrajsku Mar-Cheshvan jest Lewa Kolumna znaków żywiołu wody.


Skorpion rządzony jest Marsem (Ma'adim) a jego ciałem niebieskim jest Pluton.

Księga Stworzenia mówi o siedmiu planetach systemu słonecznego, z których Mars został wskazany jako planeta rządząca skorpionem. W ostatnich czasach odkryto jeszcze inne planety i ciała niebieskie, które także maja jakiś wpływ na znaki zodiaku. Skorpion ma zatem dwóch panów a mianowicie Marsa jak podano w Księdze Stworzenia oraz Plutona (odkrytego w 1930 roku). Astrologia kabalistyczna skupia się jednakże na siedmiu tradycyjnych planetach.

Wszystkie znaki wodne są emocjonalne, jednak skorpion jest wyjątkowo nieracjonalny w swoich emocjach. Popada w skrajności zarówno w sensie pozytywnym jak i negatywnym. W jego świecie wszystko jest białe albo czarne; nie ma miejsca na kolory pośrednie. Jeżeli nie jesteś jego przyjacielem, to musisz być jego wrogiem i z dużym prawdopodobieństwem tak będzie cię traktował.

Jako Lewa Kolumna znaków żywiołu wody, skorpiony mają ogromne pragnienie władzy i kontroli i poszukują tychże za wszelką cenę. Są nieugięci, nie słabną i utrzymują swój kurs z całkowitą determinacją i siłą, co może czasem skutkować niepotrzebną siłą i przemocą. Mars, który zarządza miesiącem skorpiona jest planetą, czyniącym ze skorpionów wojowników (nie bez przyczyny Mars był greckim bogiem wojny), dążących do eliminacji wroga bez względu na wszystko.

Pluton panuje nad życiem i śmiercią a także nad siłą i energią nasienia, niosącego nowe życie. Głębokie pragnienia seksualne skorpionów są zakorzenione w ich przymusie do propagowania rasy ludzkiej.

Skorpion jest znakiem stałym, co oznacza, że nie lubi zmiany i pragnie całkowitej kontroli nad swoim życiem a także życiem osób z jego otoczenia. Utrata tejże kontroli jest jego największym lękiem.  

W jego świecie skrajności, miłość jest wszystkim. Jeżeli czują, że ich miłość jest nieodwzajemniona, miłość ta może przemienić się w nienawiść. Bardzo trudno jest mu wybaczać i zapomnieć. Typowy skorpion nie spocznie, dopóki się nie zemści. To najtrudniejszy Tikun (naprawa) dla tego znaku- żeby kontrolować swoją chęć pomsty i zamiast tego żyć, kochać i odpuszczać.

Mar-Cheshvan, po hebrajsku oznacza „gorzki Cheshvan”. Może być on jednak zamieniony na Ram Cheshvan, który oznacza „wzniesiony Cheshvan”. Dlatego nasza praca w ciągu tego miesiąca polega na przemienieniu tego, co jest gorzkie na słodkie, tego co niskie na wzniosłe. Ta transformacja wymaga silnej świadomości a także samokontroli. Niełatwo wybielić czarne moce.

Skorpiony to dobrzy biznesmeni. Lubią pieniądze, ponieważ te dają im władzę i kontrolę. Są dobrymi politykami, lekarzami, psychologami, astrologami i finansjerami. Mają silną intuicję przy jednoczesnych wielkich zdolnościach mistycznych i duchowych. Jeżeli skorpion wybierze życie przestępcze, może skończyć jako najbardziej zabójczy i bezwzględny członek swojego kręgu przestępczego.

Wielki Potop miał miejsce w miesiącu skorpiona. Pokolenie Noego było skorumpowane i Stwórca nie widział innego wyjścia jak tylko zniszczyć je całkowicie w wielkiej powodzi. Przy życiu pozostał tylko Noe, jego rodzina i po parze zwierząt z wszystkich gatunków ziemskich, ponieważ ocaliła ich wybudowana arka. Skorpion jest zwykle miesiącem negatywnej energii, w którym nie ma żadnych świąt. To dobry czas, żeby skupić się na negatywnych wzorcach, na złych uczuciach, które żywimy i urazach, jakie skrywamy.

Jeżeli przezwyciężymy naturalną tendencję do brania odwetu, chwytania prawa w swoje ręce i dawania ludziom tego, na co „zasługują” i zamiast tego skupimy się na ujawnieniu większej ilości Światła w świecie, sprowadzimy na siebie wiele błogosławieństw w tym miesiącu. Raw Berg mówi, że: „wojna przeciwko ciemności nie jest prowadzona za pomocą broni czy artylerii, ale poprzez rozpalenie jak największej ilości świeczek”. Im więcej Światła sprowadzimy na świat, tym więcej ciemności pokonamy, ponieważ tam, gdzie jest Światło nie ma miejsca na ciemność.

WSKAZÓWKI DLA MIESIĄCA SKORPIONA


Zalety tego znaku:
 • bystry,
 • posiadający ogromną intuicję,
 • można na nim polegać,
 • uczciwy,
 • hojny.

Główna motywacja:
kontrola

WYZWANIA (I JAK JE PRZEMIENIĆ):


Skorpiony są bardzo emocjonalne i traktują wszystko zbyt poważnie.
Naucz się mniej lękać, za to więcej kochać. Na tym właśnie polega odpuszczanie.

Słyną ze swojej zazdrości i ostrego języka.
Co jest karą za zazdrość? sama zazdrość

Ukrywają swój strach.
Zamiast używać gier mentalnych, żeby ukryć strach, bądź ze sobą szczery. Skonfrontuj swój strach i się go pozbądź.

Skorpiony mają talent organizacyjny i można na nich całkowicie polegać. Niestety jest pewien haczyk: pragną cię kontrolować.
Kontrolowanie ludzi nie ma tak naprawdę sensu. Jedyną osobą, jaką możesz kontrolować jesteś ty sam.

W jednej chwili są gorący, zaraz zimni.
umiarkowanie, umiarkowanie i jeszcze raz umiarkowanie

Jak polepszyć relację ze skorpionem:
 • Zachowaj spokój. Reagowanie na skorpiona w kryzysie jeszcze bardziej pogłębia jego kryzys.
 • Ucz ich za pomocą przykładów a nie za pomocą logicznych wyjaśnień.
 • Znajdź sposób, żeby podbudować ich poczucie wartości. Ich niska samoocena jest źródłem ich agresywnego zachowania.

Co daje skorpionom spełnienie:
 • rozpoznanie i zaakceptowanie swoich lęków,
 • nauczenie się ufać ludziom,
 • walka o wspólny cel (a nie cel personalny),
 • odpuszczanie złych doświadczeń z przeszłości,
 • unikanie odwetu,
 • nauczenie się wybaczać i dawać drugą szansę.

Księga ZOHAR

Pocket edition
Zohar