Strzelec

Znak strzelca odpowiada hebrajskiemu miesiącowi kislew. Stanowi Centralną Kolumnę znaków żywiołu ognia, zarządzanych przez Jowisza (po hebrajsku „Tzedek”), a także hebrajskie litery Samech i Gimel.


Litera Samech stworzyła znak strzelca i pochodzi z określenia Somechnoflim (wspieranie upadłego). W Zoharze, artykuł pt. „Litery ravHamnuna Saba” mówi, że litery hebrajskie stanęły przed Stwórcą, prosząc go o stworzenie świata tak żeby każda z nich go zaczynała. Kiedy przed Stwórcą stanęła litera Samech, Stwórca kazał jej powrócić na swoje miejsce, czyli za literą Nun, i wspierać ją, żeby nie upadła. To stąd mamy słowo nes („cód” po polsku). Litera Nun stworzyła znak skorpiona, w którym nastąpił Wielki Potop a po nim, Stwórca umieścił na niebie tęczę, komunikującą, że już nigdy nie będzie powodzi.

Strzelec po hebrajsku nazywany jest Keshet albo tęcza. Reprezentuje go centaur, który w mitologii był pół człowiekiem i pół koniem, polującym ze strzałą i łukiem. Ta postać symbolizuje walkę w sercu pomiędzy dobrem a złem.

Litera Gimel stworzyła Jowisza, który kontroluje ekspansję. Planeta ta reprezentuje pragnienie uczenia się, poznania a także nauki ścisłe, biologię, edukację, sztukę oraz muzykę. Strzelce są z natury optymistami; wszystko jest dla nich zawsze ok i układa się jak najlepiej. Czują, że mogą rozwiązać wszystkie problemy i zrobią wszystko, co się od nich wymaga.

Osoby spod tego znaku mają tendencję do nadmiernego optymizmu, przesady, szyderstwa, hazardu i lekkomyślności. Są dobrymi filozofami, nauczycielami, kochankami, komunikatorami i przyjaciółmi. Lubią podróżować. Doceniają swoją wolność i przestrzeń. Interesuje ich odkrywanie świata a także studiowanie ludzkiego zachowania, kultura oraz religia. Z chęcią dzielą się z każdym swoją wiedzą. Kochają życie i często są całkiem nieznośnymi dziećmi.

Z racji tego, że strzelec stanowi Środkową Kolumnę (żywioł powietrza) znaków żywiołu ognia, ma dodatkowy wpływ powietrza. Powietrze roznieca ogień i dzięki niemu on rośnie i się rozprzestrzenia. To dlatego strzelec może być kanałem komunikacyjnym w każdej pracy, która łączy wiedzę z ludzkością.

Strzelce są ludźmi, lubiącymi przygodę. To świetni kierowcy (nawet kierowcy wyścigowi!) i piloci. Uwielbiają sporty i igrają ze swoim życiem, podejmując się niepotrzebnego ryzyka. Wszystko co robią, dzieje się na szeroką skalę z pomocą Jowisza, który poszerza horyzonty myślowe strzelca w przedsięwzięciach biznesowych, społecznych i romantycznych. Najważniejszym czasem dla tego znaku są dni żydowskiego święta Chanuka, które rozpoczyna się 24 dnia heb. miesiąca kislew i kończy drugiego dnia heb. Miesiąca tewet. Zapalamy wtedy świeczki, żeby połączyć się z cudem, który wydarzył się w czasach, gdy żyli Hasmoneans (znani również jako Machabeusze), kiedy oliwa, starczająca zwykle na jeden dzień, paliła się w Świątyni Jerozolimy aż przez osiem dni. Ten cudowny przykład „umysłu stojącego ponad materią” wydarzył się za sprawą dwóch liter, które kontrolują ten miesiąc; Gimel, której istotę stanowi Gomel Dalim (nagradzanie biednych) oraz litery Samech, która stworzyła miesiąc kislew. Te warunki w połączeniu z metafizycznymi działaniami, poczynionymi przez Machabeuszy, spowodowały ten cud, który wydarzył się 2000 lat temu. Ten sam scenariusz powtarza się każdego roku w 24 dzień miesiąca strzelca. Przez osiem dni ujawnia się ta energia, dzięki której mamy moc czynienia cudów w naszym życiu.

WSKAZÓWKI DLA MIESIĄCA STRZELCA


Zalety tego znaku

 • z natury weseli,
 • łatwo się z nimi przebywa,
 • otwarci na naukę przez doświadczenia,
 • podejmujący ryzyko,
 • uwielbiający wyzwania,
 • intelektualni,
 • uczciwi,
 • wybaczający,
 • mający w życiu dużo szczęścia.

Główna motywacja:
 • samorozwój,
 • wykraczanie poza granice,
 • wychodzenie naprzeciw nowym wyzwaniom.


WYZWANIA (I JAK JE PRZEMIENIĆ):


Wyzwanie jest ważniejsze niż sam cel tego wyzwania.
Zatrzymaj się i wyobraź sobie następny krok, wykraczający poza wyzwanie. Naucz się patrzeć, czy wyzwanie jest warte podejmowanego ryzyka.

Niezmiernie samokrytyczni i kierowani poczuciem winy w przypadku braku sukcesu
Od czasu do czasu każdy upada, żeby nauczyć się czegoś ważnego. Kiedy nie uda ci się osiągnąć celu, zapytaj siebie, jaką lekcję chce dać mi Stwórca.

Niedyplomatyczni, bezpośredni, niewrażliwi na innych
Tak jak traktujesz innych, tak będzie traktowało cię Światło.

Fałszywa pewność, przekonanie, że Światło o wszystko zadba
Podczas gdy Światło jest obok ciebie, żeby cię pokierować, to czy włożysz w coś wysiłek, zależy tylko od ciebie. Światło pomaga tym, którzy sobie pomagają.

Kocha zmiany, za to nie cierpi zobowiązania.
Kiedy jesteś gotowy na zmianę, zapytaj siebie, czy to, do czego zmierzasz jest równie dobre, co to, co za sobą zostawiasz.

Widzą cały obraz, ale nie szczegóły.
Zwolnij. Zwolnij, Zwolnij.

Jak polepszyć związek ze strzelcem:
 • Nie obrażaj się ich szczerością. Nie chcą zrobić ci krzywdy.
 • Powołuj się na ich rozum oraz poczucie sprawiedliwości.
 • Pomóż im się skupić na wszystkich aspektach sytuacji, a nie na samym dreszczyku, jaki niesie ich udział.

Co przynosi im spełnienie:
uświadomienie sobie, że ostateczne wyzwanie polega na tym, by być wrażliwym na innych.

Księga ZOHAR

Pocket edition
Zohar